Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Story of Diana

The Story of Diana

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Everything's Gonna Be Great

Everything's Gonna Be Great

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Anima

Anima

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
You've Got Murder

You've Got Murder

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Styles: Live in Manchester

Harry Styles: Live in Manchester

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry