Chris has logged 45 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Song Is Born

A Song Is Born

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Living Idol

The Living Idol

1957
×
Edit this entry  
29
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen

1952
×
★★½
Edit this entry  
29
Wonder Man

Wonder Man

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
28
Destino

Destino

2003
×
Edit this entry  
28
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
Edit this entry  
26
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brother John

Brother John

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★½
Edit this entry  
23
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★½
Edit this entry  
21
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★
Edit this entry  
15
Piglet's Big Movie

Piglet's Big Movie

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Good-bye, My Lady

Good-bye, My Lady

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Piglet's Big Movie

Piglet's Big Movie

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kill The Umpire

Kill The Umpire

1950
×
★★
Edit this entry  
09
Angels in the Outfield

Angels in the Outfield

1951
×
★★★★
Edit this entry  
08
Beautiful Darling

Beautiful Darling

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cookie

Cookie

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
In the Shadow of the Towers: Stuyvesant High on 9/11

In the Shadow of the Towers: Stuyvesant High on 9/11

2019
×
Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★½
Edit this entry  
04
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
02
House of Strangers

House of Strangers

1949
×
★★★★
Edit this entry