Mike has logged 40 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
28
John Carter

John Carter

2012
×
Edit this entry  
27
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mark Kozelek On Tour: A Documentary

Mark Kozelek On Tour: A Documentary

2012
×
Edit this entry  
23
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
Edit this entry  
23
Havoc

Havoc

2005
×
Edit this entry  
23
Little Accidents

Little Accidents

2014
×
Edit this entry  
23
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

2014
×
Edit this entry  
21
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
Edit this entry  
18
Greed

Greed

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
Edit this entry  
16
Aparajito

Aparajito

1956
×
Edit this entry  
16
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
16
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
Edit this entry  
12
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
Edit this entry  
12
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
Edit this entry  
11
Red Tails

Red Tails

2012
×
★★
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read prior review Edit this entry  
09
Rambo III

Rambo III

1988
×
★½
Edit this entry  
09
Dredd

Dredd

2012
×
Edit this entry  
09
Tomboy

Tomboy

2011
×
Edit this entry  
07
Girlhood

Girlhood

2014
×
Edit this entry  
07
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
Edit this entry  
07
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★½
Edit this entry  
07
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
Edit this entry  
06
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
04
One A.M.

One A.M.

1916
×
Edit this entry  
03
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
Edit this entry  
02
The Tribe

The Tribe

2014
×
Edit this entry  
01
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Edit this entry