Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Serenity

Serenity

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lost Bayou

Lost Bayou

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Now: We're Being Shot At

Don't Look Now: We're Being Shot At

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
Dominant Species

Dominant Species

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Alien

Alien

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mountains on Fire

Mountains on Fire

1931
×
★★★
Edit this entry  
18
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hug

The Hug

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry