Vadim has logged 310 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The World Made Straight

The World Made Straight

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Here's to the Future!

Here's to the Future!

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Images

Images

1972
×
★★½
Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La maison de la radio

La maison de la radio

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There Once Was a Singing Blackbird

There Once Was a Singing Blackbird

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Seymour: An Introduction

Seymour: An Introduction

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Mike's Murder

Mike's Murder

1984
×
★★★½
Edit this entry  
01
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Not Safe for Work

Not Safe for Work

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Three Lives

Three Lives

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Third Generation

The Third Generation

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★½
Edit this entry  
17
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Circle

The Circle

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Deseret

Deseret

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
The Double

The Double

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clouds of May

Clouds of May

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life of Riley

Life of Riley

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
A Thousand Times Good Night

A Thousand Times Good Night

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
The Great Invisible

The Great Invisible

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★
Edit this entry  
12
The Iron Ministry

The Iron Ministry

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
My American Uncle

My American Uncle

1980
×
★★★★
Edit this entry