• Le Petit Soldat

    Le Petit Soldat

    ★★★★½

    happy 91st to the king. thing with Godard is that his reputation as probably the most influential filmmaker of the past hundred or so years (at the very least certainly the most influential French filmmaker) can sometimes precede him and make it easy to overlook just how incredible of a filmmaker he is. watching one of his films even now puts me more or less in the mindset of the arthouse audiences of the 60s who were just continually wowed…

  • Dogville

    Dogville

    ★★★★½

    When I first came to town
    All the people gathered round
    They bought me drinks
    Oh Lord, how they quickly changed their tune

    When I first came to town
    People took me round from end to end
    Like someone may take around a friend
    Oh how quickly they changed their tune

    Suspicion and dark murmurs surround me
    Everywhere I go they confound me
    As though the blood on my hands
    Is there for every citizen to see

    Oh sweet Jesus
    There is no turning back
    There’s always one more town
    A little further down the track

  • Tootsie

    Tootsie

    ★★★½

    sooner or later basically every trans man will have to come to terms with the fact that they will be more successful professionally as women. Dustin Hoffman in this movie is the first cis man to have to go through that.

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★½

    quite possibly the single funniest films to come out of the past hundred or so years. somehow i feel like a more contemporary take on the exact take would not be nearly as funny and also somehow way more upsetting. the flipside of crossdressing narratives about men pretending to be women is that they're one of the best ways to explain to cis men how humiliating it is to have everyone constantly treat you like a girl and this one probably stands out to me the most because one of them literally has my birth name.

  • Noroît

    Noroît

    ★★★★

    moon dance

  • Duelle

    Duelle

    ★★★★½

    this was the first Jacques Rivette movie i watched because i'm a maniac it still fucking slaps

  • Merry-Go-Round

    Merry-Go-Round

    ★★★★½

    Rivette is among the greatest examples of an auteur creating a unique genre with their films and as a result of my own enthralment with the genre even his "weaker" films i still can't help but find compelling. even at his most incoherent in the midst of a nervous breakdown Rivette is still one of the greats.

  • Mommie Dearest

    Mommie Dearest

    ★★★★½

    among the most misread films of all time both by fans and detractors. i almost understand the reputation this has as a camp classic but the problem is so many people will use a camp reading as an excuse to just write off taking something at face value - as if something can't be both over the top (which i will not deny) AND emotionally impactful. the one criticism against this film that i can kind of see is that…

  • Women in Revolt

    Women in Revolt

    ★★★★

    at this point with most of the people involved in the production of the film either dead or geriatric and working in careers entirely distant from it the authorial intent doesn't really matter because at this point considering the way that radical feminism has both been in the past and evolved in the past fifty years the ideology being mocked is way more transmisogynist than the result of the author's intent (said intentions are obviously less than pure but it…

  • Fox and His Friends

    Fox and His Friends

    ★★★★★

    i mean what's there to say at this point. a year ago to this day when i randomly decided to throw on this movie after class, i had no way of knowing how profoundly this movie would impact me or how much of a permanent fixture in my life Fassbinder would become. i literally do not think i have gone a day without thinking about Fassbinder in the past year and i don't think i will for a very long…

  • The Nun

    The Nun

    ★★★★½

    i feel like i understand her perfectly... i know what she''s going through...

  • Léon Morin, Priest

    Léon Morin, Priest

    ★★★★½

    look at my priest dawg i'm going to hell 😂