Dante has logged 77 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saved!

Saved!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Copkiller

Copkiller

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Comet in Moominland

Comet in Moominland

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Untitled: New Blue

Untitled: New Blue

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gloria

Gloria

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
Read the review Edit this entry  
24
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hazard

Hazard

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
0cm⁴

0cm⁴

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear City

Fear City

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry