stevie has logged 35 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★½
Edit this entry  
28
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
17
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★½
Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Excision

Excision

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Strike

Strike

1925
×
Edit this entry  
10
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★½
Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Edit this entry  
03
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
You and the Night

You and the Night

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry