Arianna has logged 44 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cinderella the Cat

Cinderella the Cat

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cave of the Golden Rose

The Cave of the Golden Rose

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tanner Hall

Tanner Hall

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Oranges

The Oranges

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Julie

Miss Julie

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Italian Race

Italian Race

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Sommersby

Sommersby

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wondrous Boccaccio

Wondrous Boccaccio

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha

The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Happening

The Happening

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Arthur Newman

Arthur Newman

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Liberal Passion

A Liberal Passion

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Christine Cristina

Christine Cristina

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Ogni maledetto Natale

Ogni maledetto Natale

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leopardi

Leopardi

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry