• Four to Dinner

    ★★★★

  • The Hating Game

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★½

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • The Last Duel

    ★★★

  • The King of Laughter

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Baggio: The Divine Ponytail

  • Carosello Carosone

    ★★★

  • Rose Island

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★

  • Miss Marx

    ★★★★½

  • The Broken Hearts Gallery

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★½

  • Love Wedding Repeat

  • The English Game

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★★

  • The King

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Hair Love

  • Always Be My Maybe

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Tolkien

    ★★★★½

  • In the Time It Takes to Get There

    ½

  • The First King

    ★★★★★

  • Outlaw King

    ★★★★★

  • Capri-Revolution

    ★★★★★

  • A Simple Favor

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★½

  • Angela Carter: Of Wolves & Women

    ★★★★½

  • Leading Lady Parts

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • The Awakening of Motti Wolkenbruch

    ★½

  • Set It Up

    ★★★★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★★★

  • Puzzle

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

    ½

  • Giordano: Andrea Chénier - Teatro alla Scala

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★½

  • Crooked House

  • Cinderella the Cat

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★★

  • King Arthur: Legend of the Sword

    ★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★

  • Beauty and the Beast

  • The Young Karl Marx

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Apple Tree Yard

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★