vitordezan has logged 42 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Guard from the Underground

The Guard from the Underground

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sweet Home

Sweet Home

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bumpkin Soup

Bumpkin Soup

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kandagawa Wars

Kandagawa Wars

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ward

The Ward

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Sea of Ravens

The Sea of Ravens

1930
×
★★★★
Edit this entry  
27
In Comparison

In Comparison

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Babilônia 2000

Babilônia 2000

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Rio Babilônia

Rio Babilônia

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Split

Split

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
After Earth

After Earth

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry