vitordezan has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wolfram, a Saliva do Lobo

Wolfram, a Saliva do Lobo

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Edit this entry  
10
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Opera

Opera

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
11
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Seven Kittens

The Seven Kittens

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
From the Notebook of...

From the Notebook of...

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Nos Embalos de Ipanema

Nos Embalos de Ipanema

1978
×
★★
Edit this entry  
12
One Piece Film: Strong World

One Piece Film: Strong World

2009
×
Edit this entry  
11
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
Edit this entry  
09
Keep Your Hands Off Eizouken!

Keep Your Hands Off Eizouken!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Edit this entry