• Malignant

    ★★½

  • Respect

    ★★½

  • Free Guy

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Jungle Cruise

    ★★½

  • Old

    ★★

  • The Boss Baby: Family Business

    ★★

  • Escape Room: Tournament of Champions

    ★★

  • No Sudden Move

    ★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★½

  • Save Ralph

  • Nobody

    ★★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Together Together

    ★★★½

  • On the Count of Three

    ★★★★½

  • Cryptozoo

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • One for the Road

    ★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Wiggle Room

  • Flee

    ★★★★

  • CODA

    ★★★½

  • The Little Things

    ★★½

  • WandaVision

  • Burrow

    ★★★★

  • Long Toast

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The Life Ahead

    ★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Run

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Ghost Dogs

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★½

  • Misery Loves Company

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★★½

  • Souvenir, souvenir

  • KKUM

  • The Old Guard

    ★★★½

  • The Fire Next Time

  • GNT

  • The Fourfold

  • Rhubarb

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Maggie Simpson in Playdate with Destiny

  • Onward

    ★★½

  • Brahms: The Boy II

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • The Father

    ★★★★½