nicky! has logged 51 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Apaches

Apaches

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Tension

High Tension

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider

Spider

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Night, Dear

Good Night, Dear

1968
×
★★
Edit this entry  
24
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★
Edit this entry  
24
The Nest

The Nest

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Camera

Camera

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crash

Crash

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cuck

Cuck

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Conflict

Conflict

1983
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Italian Machine

The Italian Machine

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lie Chair

The Lie Chair

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Secret Weapons

Secret Weapons

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Eat My Shit

Eat My Shit

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Einstein-Rosen

Einstein-Rosen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Crude Oil

Crude Oil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
From the Drain

From the Drain

1967
×
★★
Read the review Edit this entry