Sort by

🔥Patrick has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Borrowed Christmas

The Borrowed Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★★½
Edit this entry  
10
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Mystery Science Theater 3000: The Movie

Mystery Science Theater 3000: The Movie

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Reservation Road

Reservation Road

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Hellfighters

Hellfighters

1968
×
★½
Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hard Target

Hard Target

1993
×
Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
13 Tzameti

13 Tzameti

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★
Edit this entry  
10
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry