Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parallel I-IV

Parallel I-IV

2014
×
Edit this entry  
15
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read prior review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Study No. 7

Study No. 7

1931
×
Edit this entry  
26
Super Mario Movie

Super Mario Movie

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Someone Great

Someone Great

2019
×
★½
Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Latter Days

Latter Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Happy Together

Happy Together

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
Autopoiesis

Autopoiesis

×
Edit this entry  
29
Lightmare

Lightmare

2020
×
Edit this entry  
29
Labor of Love

Labor of Love

2020
×
Edit this entry  
29
Happy Valley

Happy Valley

2020
×
Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hairspray

Hairspray

1988
×
Edit this entry