villanelga has logged 82 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Others

The Others

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alex of Venice

Alex of Venice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smashed

Smashed

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Faults

Faults

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry