Victor has logged 73 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Killdozer

Killdozer

1974
×
★★★
Edit this entry  
31
Butterfly of Love

Butterfly of Love

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Angel, Angel, Down We Go

Angel, Angel, Down We Go

1969
×
★★½
Edit this entry  
24
The Evictors

The Evictors

1979
×
★★½
Edit this entry  
24
The Naked Zoo

The Naked Zoo

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Rhino!

Rhino!

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Savage Intruder

Savage Intruder

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer Bees

Killer Bees

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Night of Terror

Night of Terror

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
Read the review Edit this entry  
19
The Psychopath

The Psychopath

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Next Door

Next Door

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Monsters

Monsters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
All My Life

All My Life

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crowhaven Farm

Crowhaven Farm

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Screaming Woman

The Screaming Woman

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Taste of Evil

A Taste of Evil

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rio Conchos

Rio Conchos

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Heli

Heli

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Roommates

The Roommates

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The House That Would Not Die

The House That Would Not Die

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Five Minutes to Live

Five Minutes to Live

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Poto and Cabengo

Poto and Cabengo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Broomshakalaka

Broomshakalaka

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Savage Weekend

Savage Weekend

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Psychedelic Death Vomit

Psychedelic Death Vomit

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Laughing Woman

The Laughing Woman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Hunter's Blood

Hunter's Blood

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Machine

The Machine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A New Life

A New Life

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★½
Edit this entry