• The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Jungle Cruise

    ★★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • F9

    ½

  • Cruella

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★½

  • Things Heard & Seen

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Ride or Die

    ★½

  • Moxie

    ★★½

  • Chaos Walking

    ★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Pretend It's a City

  • The Call

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★★

  • Nocturne

    ★★

  • Soul

    ★★★½

  • Freaky

  • The Trial of the Chicago 7

    ★½

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★½

  • Unpregnant

    ★★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

    ½

  • Mainstream

    ★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Tenet

  • Chemical Hearts

    ★½

  • After We Collided

    ½

  • The Kissing Booth 2

  • Intuition

    ½

  • The Half of It

    ★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Mulan

    ★★½

  • All the Bright Places

    ★★½

  • The Woman Who Ran

  • The Invisible Man

    ★★

  • Banksy and the Rise of Outlaw Art

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • The Social Dilemma

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Black Bear

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Cuties

  • Goldman v Silverman

  • The Heist of the Century

    ★★★½

  • History of the Occult

    ★★★★½

  • Happy Old Year

    ★★★★½

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Charlie's Angels

    ★½

  • Klaus

    ★★★½

  • Kim Ji-young, Born 1982

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

  • Jojo Rabbit

    ★★★★