Highest rated films

  • Pretend It's a City

    ★★★½

  • Pleasure

    ★★★½

  • Tiger

    ★★★½

  • Summer of Soul (...Or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★½

  • Cryptozoo

    ★★★½

  • All Light, Everywhere

    ★★★½

  • In the Same Breath

    ★★★½

  • The Trial

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Natural Born Killers

    ★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★

  • The Wild Bunch

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • Othello

    ★★★★

  • Public Speaking

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • The Father

    ★★★½

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Moonstruck

    ★★★½

  • Rio Bravo

    ★★★½

  • King of New York

    ★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 165 Films watched
  • 33 Average per month
  • 8.7 Average per week

Milestones

First Film

The Matrix

Jan 1

Most Watched

Long Shot

twice

Last Film

The City Girl

May 7

Genres, countries & languages

Drama
80 films
Documentary
31 films
Comedy
30 films
Action
28 films
Thriller
26 films
Romance
23 films
Horror
21 films
Crime
19 films
Fantasy
15 films
Music
12 films
USA
113 films
UK
20 films
France
20 films
Germany
12 films
Italy
10 films
Canada
7 films
Japan
6 films
South Korea
4 films
Australia
4 films
Netherlands
4 films
English
144 films
French
15 films
Spanish
12 films
German
10 films
Italian
9 films
Japanese
8 films
Korean
4 films
Russian
3 films
Danish
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 112 Added 1231

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

vern’s most liked review

Music

this is a direct violation of the geneva convention

More reviews

vern’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Music
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Method to the Madness: The Making of Silent Madness

Films vern watched in 2021

  • The City Girl
  • It's a Bikini World
  • Long Weekend
  • Jeremy
  • Old Boyfriends
  • Another Round
  • The Trial of the Chicago 7
  • Real Genius
  • Porky's
  • What She Said: The Art of Pauline Kael
  • Making Mr. Right
  • Haunters: The Art of the Scare
  • Blood Sisters
  • Prime Evil
  • Lurkers
  • The Oracle
  • Moses and Aaron
  • Sicily!
  • Chronicle of Anna Magdalena Bach
  • Ishtar
  • Adam
  • Conviction
  • New Jack City
  • Bad Girls Go to Hell
  • Hardcore
  • Godzilla vs. Kong
  • Kong: Skull Island
  • Godzilla: King of the Monsters
  • i am doll parts
  • Save the Green Planet!
  • The Legend of the Stardust Brothers
  • Minari
  • The High Life
  • Identifying Features
  • Blade: Trinity
  • Blade II
  • The Father
  • Blade
  • One Hundred and One Nights
  • King of New York
  • Magnificent Obsession
  • Moonstruck
  • Angel III: The Final Chapter
  • Avenging Angel
  • Angel
  • A Tale of Two Sisters
  • Don't Go Tellin' Your Momma
  • Lily Topples The World
  • The Spine of Night
  • Swan Song
  • In the Same Breath
  • The Sparks Brothers
  • The Fallout
  • Alone Together.
  • Zack Snyder's Justice League
  • Justice League
  • Ninjababy
  • Here Before
  • Gaia
  • Demi Lovato: Dancing with the Devil
  • R#J
  • Islands
  • Bantú Mama
  • A Matter of Life and Death
  • Miami Vice
  • Cherry
  • Long Shot
  • Talk Radio
  • Wall Street
  • Platoon
  • Melvin and Howard
  • Salvador
  • A Visit from the Incubus
  • Natural Born Killers
  • Death Feud
  • The Wild Bunch
  • The Trouble with Angels
  • Hard, Fast and Beautiful
  • Never Fear
  • Not Wanted
  • Shadow Play
  • Filming Othello
  • Journey into Fear
  • The Magnificent Ambersons
  • Mr. Arkadin
  • The Stranger
  • The Trial
  • The Lady from Shanghai
  • Method to the Madness: The Making of Silent Madness
  • Macbeth
  • Chimes at Midnight
  • Othello
  • Silent Madness
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Milk Teeth
  • 8 ½ Women
  • To All the Boys: Always and Forever
  • Music
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Long Shot
  • Rio Bravo
  • Tiger
  • Framing Britney Spears
  • Shadows of Forgotten Ancestors
  • The Mirror Has Two Faces
  • Dark of the Sun
  • Hollywood Vice Squad
  • Dudes
  • Earwig and the Witch
  • Malcolm & Marie
  • Clueless
  • Saint Maud
  • Philly D.A.
  • We're All Going to the World's Fair
  • Jockey
  • The World to Come
  • All Light, Everywhere
  • Eight for Silver
  • Judas and the Black Messiah
  • Riot in Cell Block 11
  • Searchers
  • Pleasure
  • Prisoners of the Ghostland
  • Mayday
  • Cryptozoo
  • Flee
  • One for the Road
  • Wendy Williams: The Movie
  • Wendy Williams: What a Mess!
  • Passing
  • Love Exposure
  • Mother Schmuckers
  • I Was a Simple Man
  • Censor
  • Summer of Soul (...Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • The Prince of Tides
  • Powers of Ten
  • Yentl
  • Holy Motors
  • Tokyo!
  • Pola X
  • Boy Meets Girl
  • Betty Blue
  • Aria
  • Brigitte
  • Con Air
  • The Seduction of Mimi
  • The Basilisks
  • Pretend It's a City
  • Public Speaking
  • Glitterbug
  • Derek
  • BaadAsssss Cinema
  • This Is Not an AIDS Advertisement
  • Frantz Fanon: Black Skin, White Mask
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Bad Lieutenant
  • Femme Fatale
  • The Black Dahlia
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix

World map

Highly rated films vern is yet to see

  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more