Highest rated films

  • Mangrove

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • Beginning

    ★★★★

  • Welcome to Chechnya

    ★★★★

  • There Is No Evil

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • The Connection

    ★★★★★

  • Breakin' 2: Electric Boogaloo

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Amadeus

    ★★★★½

  • Malcolm X

    ★★★★½

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★½

  • Fireworks

    ★★★★½

  • The Lovers on the Bridge

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • Ashes and Diamonds

    ★★★★½

  • The Wolf House

    ★★★★½

  • Streetwise

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 519 Films watched
  • 43.2 Average per month
  • 10 Average per week

Milestones

First Film

Margot at the Wedding

Jan 1

Most Watched

Tenet

twice

Shock Treatment

twice

Breakin' 2: Electric Boogaloo

twice

Cats

twice

Last Film

Wild Mountain Thyme

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
248 films
Comedy
109 films
Horror
88 films
Thriller
87 films
Documentary
82 films
Romance
65 films
Crime
63 films
Fantasy
47 films
Action
44 films
Sci Fi
40 films
USA
352 films
UK
64 films
France
53 films
Japan
31 films
Germany
24 films
Italy
20 films
Canada
16 films
Belgium
8 films
Spain
6 films
Netherlands
6 films
English
439 films
French
48 films
Italian
32 films
Spanish
30 films
Japanese
29 films
German
25 films
Chinese
11 films
Russian
10 films
Latin
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 375 Added 2798

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

vern’s most liked review

Emma.

★★★

anya taylor joy:
   ~~~              ~~~
   👁             👁
            💋

mia goth:


         👁 👁
            👄

josh o’connor:

         ^…

More reviews

vern’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

I May Destroy You
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

And I Danced

Films vern watched in 2020

  • Wild Mountain Thyme
  • Promising Young Woman
  • Martin Eden
  • Beasts Clawing at Straws
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Collective
  • Overseas
  • Ema
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • My Octopus Teacher
  • Ammonite
  • Boys State
  • Black Bear
  • Shithouse
  • The Wolf House
  • 80 Blocks from Tiffany's
  • Freaky
  • The Long Farewell
  • Mank
  • Citizen Kane
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Class Action Park
  • A Visual Diary
  • Feels Good Man
  • Happiest Season
  • Run
  • Dealt
  • Kajillionaire
  • The Apartment
  • Memoirs of an Invisible Man
  • The Future
  • Me and You and Everyone We Know
  • The Forty-Year-Old Version
  • The Gentlemen
  • Toute une nuit
  • Tell Me
  • Almayer's Folly
  • The Drowning
  • Handsome Harry
  • Luminous Motion
  • Anybody's Woman
  • Empty Suitcases
  • The United States of America
  • I-94
  • Michigan Avenue
  • Crazy Mama
  • Boxcar Bertha
  • Terminal Island
  • The Working Girls
  • The Student Nurses
  • You Don't Nomi
  • Showgirls
  • Halloween
  • Tourist Trap
  • Night of the Demon
  • Dog Soldiers
  • Ginger Snaps
  • The Faculty
  • Milkwater
  • The Devils
  • Shiva Baby
  • Farewell Amor
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Wildland
  • The Changeling
  • My Bloody Valentine
  • The American Sector
  • Out of the Blue
  • The Deadly Spawn
  • Fireball: Visitors From Darker Worlds
  • Jumbo
  • Demonia
  • No Ordinary Man
  • Sisters with Transistors
  • Sound of Metal
  • Wolfwalkers
  • Eaten Alive
  • The Final Terror
  • New Order
  • Shadow in the Cloud
  • There Is No Evil
  • 76 Days
  • The Wolf of Snow Hollow
  • One Night in Miami...
  • Ghostwatch
  • I'm Your Woman
  • Next of Kin
  • Splatter University
  • Unmasked Part 25
  • The Mafu Cage
  • Gay USA
  • Edge of the Axe
  • Hellraiser
  • Eyes of Laura Mars
  • The Suckling
  • To Be or Not to Be
  • Undine
  • Beginning
  • Sleepless Nights: Revisiting the Slumber Party Massacres
  • Slumber Party Massacre III
  • Limbo
  • Enola Holmes
  • Pieces
  • Symptoms
  • Final Exam
  • The Truffle Hunters
  • David Byrne's American Utopia
  • Sorority House Massacre
  • The Disciple
  • Red, White and Blue
  • Hopper/Welles
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • I Carry You with Me
  • Grave Robbers
  • Night Train to Terror
  • Devil's Doorway
  • Lux Æterna
  • My Mexican Bretzel
  • My Chauffeur
  • Love Letters
  • Superstar
  • Pitfall
  • Tokyo Story
  • City Hall
  • Nomadland
  • Days
  • Mangrove
  • Godzilla vs. Destoroyah
  • The Wayward Cloud
  • The Human Voice
  • Destroy All Monsters
  • Son of Godzilla
  • On the Rocks
  • MLK/FBI
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Malmkrog
  • Time
  • Antebellum
  • Gunda
  • Invasion of Astro-Monster
  • Lovers Rock
  • Shin Godzilla
  • Tenet
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • Rebels of the Neon God
  • The Social Dilemma
  • Words on Bathroom Walls
  • Godzilla Raids Again
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Mothra vs. Godzilla
  • Set It Off
  • The McPherson Tape
  • The House of the Dead
  • 10 to Midnight
  • Streetwalkin'
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Tenet
  • Blood Games
  • Matthias & Maxime
  • The Boys Next Door
  • A Woman's Revenge
  • Kiki's Delivery Service
  • Castle in the Sky
  • Work It
  • Spree
  • La Llorona
  • She Dies Tomorrow
  • Host
  • Watchmen
  • The Island
  • Happy-Go-Lucky
  • The Kissing Booth 2
  • The Kissing Booth
  • Belly
  • Young Soul Rebels
  • A Face in the Crowd
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Invention for Destruction
  • The Boy Friend
  • Journey to the Beginning of Time
  • Pecker
  • Ryuichi Sakamoto: Coda
  • Relic
  • Pride & Prejudice
  • Down in the Delta
  • I Am Somebody
  • A Tribute to Malcolm X
  • Integration Report 1
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • David Holzman's Diary
  • Ben & Arthur
  • Conquest
  • Gun Crazy
  • I May Destroy You
  • Original Cast Album: Company
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • Hedwig and the Angry Inch
  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Batman & Robin

See all 519

World map

Highly rated films vern is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • My First Summer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more