Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Anima

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • For Sama

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • L'Argent

    ★★★★★

  • Fateful Findings

    ★★★★★

  • Double King

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Possession

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 434 Films watched
  • 36.2 Average per month
  • 8.3 Average per week

Milestones

First Film

Violent

Jan 1

Most Watched

The Irishman

twice

Parasite

twice

Booksmart

twice

Midsommar

twice

Big Little Lies

twice

Last Film

1917

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
246 films
Comedy
96 films
Thriller
78 films
Horror
73 films
Romance
62 films
Documentary
54 films
Crime
43 films
Fantasy
36 films
Mystery
34 films
Action
25 films
USA
254 films
France
70 films
UK
59 films
Italy
22 films
Canada
19 films
Germany
17 films
Spain
15 films
Sweden
11 films
Japan
11 films
Iran
10 films
English
341 films
French
77 films
Spanish
51 films
Italian
35 films
German
35 films
Japanese
15 films
Polish
8 films
Swedish
7 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 301 Added 4572

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

vern’s most liked review

The Lighthouse

★★★★½

the way that this is literally just 110 minutes of pissing, shidding, fardding, and cumming

More reviews

vern’s most liked list

hit it and quit it: one-time directors

one-hit wonders and blunders

• entries are determined by either a singular feature length (<45) or short (>45) credit 

• if a director has one short and one feature, credit is given to the feature 

one-time co-directing credits also included

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Fanatic
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Framing Youth

Films vern watched in 2019

  • 1917
  • The Queen Is Dead
  • In the Shadow of the Sun
  • Diamantino
  • Anthropocene: The Human Epoch
  • Ode
  • Bombshell
  • Little Women
  • The Forest for the Trees
  • Rita, Sue and Bob Too
  • Knives Out
  • Uncut Gems
  • One Child Nation
  • Bratz
  • The Fanatic
  • Certain Women
  • River of Grass
  • Old Joy
  • The Kate Bush Story: Running Up That Hill
  • Possession
  • Safe
  • Putney Swope
  • Toy Story 3
  • The Bigamist
  • Lost Highway
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Vertical Features Remake
  • Pink Narcissus
  • Like Someone in Love
  • Burning Cane
  • Tell Me Who I Am
  • Atlantics
  • I Lost My Body
  • The Irishman
  • Just Another Girl on the I.R.T.
  • Marriage Story
  • Homework
  • The Experience
  • The Report
  • Confessions of a Suburban Girl
  • The Body Remembers When the World Broke Open
  • Ten
  • The Social Network
  • Yours Truly, Andrea G. Stern
  • Nobadi
  • Song Without a Name
  • And You Act Like One Too
  • The Wind Will Carry Us
  • Taste of Cherry
  • Through the Olive Trees
  • Life, and Nothing More...
  • Hail Satan?
  • The Hunt
  • Where Is My Friend's House?
  • Smithereens
  • Ms .45
  • Suburbia
  • The Heartbreak Kid
  • Honey Boy
  • I Am Wanda
  • The Boy Who Liked Deer
  • Chicago
  • Qâf
  • Born of Fire
  • A Loaf of Bread
  • Diamonds of the Night
  • Detour
  • The Irishman
  • [REC]²
  • Parasite
  • Halloween
  • House
  • Candyman
  • The Corruption of Chris Miller
  • Hour of the Wolf
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Prom Night
  • The Stepfather
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Do the Right Thing
  • Scream for Help
  • A Page of Madness
  • Tetsuo: The Iron Man
  • The Uninvited
  • The Vanishing
  • Kwaidan
  • The Lighthouse
  • Nightmare Beach
  • Blood Rage
  • Greener Grass
  • Toy Story 2
  • Messiah of Evil
  • Parasite
  • Corpse Bride
  • Slumber Party Massacre II
  • I Was a Teenage Serial Killer
  • Colours
  • Pain and Glory
  • The Devil Wears Prada
  • The Telephone Box
  • Ad Astra
  • Joker
  • Tigers Are Not Afraid
  • Blood Diner
  • The Being
  • Jennifer's Body
  • Junior
  • The Death of Dick Long
  • Swept Away
  • Red Desert
  • Paris Is Burning
  • The Queen
  • Midnight Express
  • First Love
  • Booksmart
  • Monos
  • Night Tide
  • Lucifer Rising
  • Rabbit's Moon
  • Kustom Kar Kommandos
  • Eaux d'artifice
  • Puce Moment
  • Psych-Burn
  • Marathon Man
  • L'Eclisse
  • Seven Beauties
  • Tenement
  • Hustlers
  • Get Out
  • L'Avventura
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • It Chapter Two
  • In the Mood for Love
  • In Fabric
  • Salut les Cubains
  • The Creatures
  • Trouble Every Day
  • La Notte
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Frontier Experience
  • Wanda
  • Midsommar
  • A Walk Through H: The Reincarnation of an Ornithologist
  • Water Wrackets
  • Dear Phone
  • H Is for House
  • Intervals
  • Windows
  • The Draughtsman's Contract
  • Hercules
  • The Princess and the Frog
  • Vita & Virginia
  • Toy Story
  • Ready or Not
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Grave of the Fireflies
  • Autumn Sonata
  • Harakiri
  • Family Business
  • Drowning by Numbers
  • Viy
  • The Farewell
  • True Stories
  • A Zed & Two Noughts
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Wendy and Lucy
  • High School
  • Titicut Follies
  • The Juniper Tree
  • The Beach Bum
  • Clean, Shaven
  • Talking Heads
  • Railway Station
  • Seven Women of Different Ages
  • Hospital
  • Factory
  • Tramway
  • The Wicker Man
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Koreatown
  • Ghost World
  • Nightbeast
  • Altered States
  • Women in Love
  • Sudden Fury
  • Koyaanisqatsi
  • Big Little Lies
  • Crawl
  • Girlfriends
  • The Virgin Spring
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Green Ray
  • Notorious
  • Claire's Knee
  • Certified Copy
  • Die Hard
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • A Bigger Splash
  • Midsommar
  • Elsa the Rose
  • Diane
  • The Angelic Conversation

See all 434

World map

Highly rated films vern is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • And Then We Danced
  • Klaus
  • Rocks

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more