Highest rated films

  • Roma

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★★

  • Decalogue I

    ★★★★★

  • Double King

    ★★★★★

  • This Is It

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 452 Films watched
  • 37.7 Average per month
  • 8.7 Average per week

Milestones

First Film

The Work

Jan 2

Most Watched

Go

twice

World of Tomorrow

twice

Incredibles 2

twice

Suspiria

twice

The Post

twice

Last Film

Private Life

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
287 films
Comedy
103 films
Thriller
82 films
Romance
72 films
Horror
71 films
Crime
66 films
Action
48 films
Adventure
35 films
Fantasy
34 films
Sci Fi
31 films
USA
241 films
France
81 films
UK
76 films
Germany
41 films
Italy
30 films
Japan
27 films
Poland
20 films
Spain
19 films
Belgium
19 films
Canada
14 films
English
320 films
French
72 films
Spanish
35 films
Italian
29 films
German
29 films
Japanese
28 films
Russian
22 films
Polish
19 films
Chinese
10 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 297 Added 6203

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

vern’s most liked review

The Ballad of Buster Scruggs

★★★½

glad the three billboards deer found more work

More reviews

vern’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Truth or Dare
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Ray's Male Heterosexual Dance Hall
Average weighted rating:

3.4

Films vern watched in 2018

  • Private Life
  • Flamenco at 5:15
  • Free Solo
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • The Predator
  • We the Animals
  • mid90s
  • Let the Corpses Tan
  • Bohemian Rhapsody
  • Night Cries: A Rural Tragedy
  • Bird Box
  • Terminus
  • Mary Poppins Returns
  • The War Game
  • Mausoleum
  • Green Book
  • Shot
  • Roma
  • Sex, Lies, and Videotape
  • The Earrings of Madame de...
  • Barry Lyndon
  • Crazy Rich Asians
  • Minding the Gap
  • Family Guy Presents: Blue Harvest
  • Cold War
  • The Snowman
  • They Shall Not Grow Old
  • Bodied
  • Happy as Lazzaro
  • The Favourite
  • A Star Is Born
  • At Eternity's Gate
  • Lonesome
  • Searching
  • Shoplifters
  • The House That Jack Built
  • Skate Kitchen
  • Three Identical Strangers
  • Nancy
  • Cam
  • Madeline's Madeline
  • Thunder Road
  • Taipei Story
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Other Side of the Wind
  • Shirkers
  • Widows
  • Visions of Eight
  • Zazie dans le Métro
  • The Line, the Cross & the Curve
  • The Steamroller and the Violin
  • The Adventures of Prince Achmed
  • No End
  • Camera Buff
  • The Colour of His Hair
  • When We Lived in Miami
  • Love and Anarchy
  • The Hate U Give
  • Yi Yi
  • Blind Chance
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Touki Bouki
  • I Am Love
  • Bad Times at the El Royale
  • Go
  • Lick the Star
  • Mikey and Nicky
  • A New Leaf
  • The French Connection
  • Halloween
  • Suspiria
  • Halloween
  • Audition
  • Black Sunday
  • Black Sabbath
  • The Visitor
  • Silent Night, Deadly Night
  • Psychos in Love
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Amer
  • Basket Case
  • Frankenhooker
  • Misery
  • Hell Night
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • From Beyond
  • Lifeforce
  • Sleepaway Camp
  • Child's Play
  • Martin
  • The Burning
  • The Church
  • Cemetery Man
  • Outer Space
  • The Gate
  • Paperhouse
  • Images
  • The Iron Rose
  • The Frighteners
  • Braindead
  • Bad Taste
  • Humanoids from the Deep
  • Dementia
  • Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job
  • The Addams Family
  • Invocation of My Demon Brother
  • Interview with the Vampire
  • A Simple Favor
  • Double Lover
  • Mandy
  • World of Tomorrow
  • Support the Girls
  • Fahrenheit 11/9
  • Walker
  • Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½
  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One
  • Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • The Sisters Brothers
  • Female Prisoner 701: Scorpion
  • Suddenly, Last Summer
  • Thunder Road
  • Le Doulos
  • Léon Morin, Priest
  • Le Cercle Rouge
  • Army of Shadows
  • Le Samouraï
  • Body Heat
  • Fatal Attraction
  • Nine 1/2 Weeks
  • Crash
  • The Virgin Suicides
  • Anna Karenina
  • Green for Danger
  • United 93
  • Jacob's Ladder
  • Shogun Assassin
  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell
  • Atonement
  • BlacKkKlansman
  • Amélie
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Lady Bird
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril
  • Desert Hearts
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Tale of Tales
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Happiness
  • Blockers
  • Along the Coast
  • The Rider
  • This Is How the World Ends
  • Dottie Gets Spanked
  • Ray's Male Heterosexual Dance Hall
  • Milk
  • Dog
  • Wasp
  • Forever's Gonna Start Tonight
  • A Brighter Summer Day
  • Wings of Desire
  • Eighth Grade
  • Godzilla
  • On the Waterfront
  • Something Wild
  • Kubo and the Two Strings
  • Spirited Away
  • U.S. Go Home
  • Portrait of a Young Girl at the End of the 60's in Brussels
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • Mystic Pizza
  • Princess Mononoke
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Days of Being Wild
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • The Cruz Brothers and Miss Malloy
  • Losing Ground
  • My Neighbor Totoro
  • Leave No Trace
  • Dekalog
  • Decalogue X
  • Decalogue IX
  • Decalogue VIII
  • Decalogue VII
  • Decalogue VI
  • Decalogue V
  • Decalogue IV
  • Decalogue III
  • Decalogue II
  • Decalogue I
  • Sorry to Bother You
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • World of Tomorrow
  • Letter Never Sent
  • The Double Life of Véronique
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White

See all 452

World map

Highly rated films vern is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Swing Kids
  • Liz and the Blue Bird
  • Us and Them
  • House of Hummingbird

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more