vitória. has logged 37 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Edit this entry  
31
Limelight

Limelight

1952
×
Read the review Edit this entry  
30
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
28
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
20
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
Edit this entry  
05
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry