vitória. has logged 261 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★½
Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
½
Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
Edit this entry  
21
Haunt

Haunt

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★
Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★½
Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Edit this entry  
11
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Misery

Misery

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry