Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
Edit this entry  
02
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Edit this entry  
28
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
Edit this entry  
16
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★½
Edit this entry  
10
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Remember Where You Are

Remember Where You Are

2021
×
Edit this entry  
07
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fascination

Fascination

1979
×
Edit this entry  
06
I Am Love

I Am Love

2009
×
Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
06
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
Edit this entry  
05
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★½
Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
Edit this entry  
22
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★½
Edit this entry  
17
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Edit this entry