Alex has logged 54 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perfection

The Perfection

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
Jason X

Jason X

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★
Edit this entry  
20
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ronin

Ronin

1998
×
★★
Edit this entry  
18
Baywatch

Baywatch

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reptilicus

Reptilicus

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Day the Earth Froze

The Day the Earth Froze

1959
×
Read the review Edit this entry  
14
Most Likely to Die

Most Likely to Die

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★½
Edit this entry  
14
Bluebeard

Bluebeard

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
May the Devil Take You

May the Devil Take You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Fortune Cookie Prophecies

Fortune Cookie Prophecies

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry