Matthew has logged 432 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out

Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Loop

Loop

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wind

Wind

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Float

Float

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Purl

Purl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daleks!

Daleks!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Girls Lost

Girls Lost

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Porno

Porno

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Threads

Threads

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry