vaygha has logged 318 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bath Tub

Bath Tub

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
17
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
First Kill

First Kill

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
DyE - Fantasy

DyE - Fantasy

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry