• Billy Elliot

    ★★★★★

  • Whatever It Takes

  • High Fidelity

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Cruel Intentions

    ★★★★

  • She's All That

    ★★★

  • SLC Punk

    ★★★★★

  • Dead Man on Campus

    ★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

  • The Wedding Singer

    ★★

  • Buffalo '66

    ★★★★

  • The Devil's Advocate

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Scream

    ★★

  • Mars Attacks!

  • Romeo + Juliet

    ★★★★

  • The Craft

    ★★★★

  • Fear

    ★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Empire Records

    ★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Kids

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★

  • Interview with the Vampire

    ★★★

  • Only You

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • The Joy Luck Club

    ★★★★

  • Boyz n the Hood

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Pump Up the Volume

    ★★★★

  • Ghost

    ★★

  • Pretty Woman

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Bright Lights, Big City

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • Less Than Zero

    ★★★★

  • Hellraiser

    ★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Labyrinth

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Top Gun

    ★★★

  • Sid & Nancy

    ★★★★

  • Pretty in Pink

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★

  • St. Elmo's Fire

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • No Small Affair

    ★★

  • Purple Rain

    ★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Streets of Fire

    ★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★

  • The NeverEnding Story

    ★★★★

  • Footloose

    ★★

  • Class

    ★★

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★★★

  • Flashdance

    ★★★★★

  • Christiane F.

    ★★★★★