V. has logged 61 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gold of Rome

Gold of Rome

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird of Paradise

Bird of Paradise

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Street Scene

Street Scene

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hallelujah

Hallelujah

1929
×
Read the review Edit this entry  
26
Talvar

Talvar

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Muhammad Ali: The Greatest

Muhammad Ali: The Greatest

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Code of Silence

Code of Silence

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kennel Murder Case

The Kennel Murder Case

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dope

Dope

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Peter von Bagh

Peter von Bagh

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kaisa's Enchanted Forest

Kaisa's Enchanted Forest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Darkness Fell on Gotenhafen

Darkness Fell on Gotenhafen

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Virgin Mountain

Virgin Mountain

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Breaking In

Breaking In

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Cutting It Short

Cutting It Short

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beggars of Life

Beggars of Life

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Larks on a String

Larks on a String

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Capricious Summer

Capricious Summer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rose Bernd

Rose Bernd

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sinbad

Sinbad

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monpti

Monpti

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost and Beautiful

Lost and Beautiful

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Daughter-in-Law

The Daughter-in-Law

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cry of the City

Cry of the City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Eyes, the Mouth

The Eyes, the Mouth

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry