🐱Andrew has logged 66 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donald Trump Is President and You're Not: A Portrait of Donald J. Trump

Donald Trump Is President and You're Not: A Portrait of Donald J. Trump

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Poem Is a Naked Person

A Poem Is a Naked Person

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Bio

Citizen Bio

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strangers in Good Company

Strangers in Good Company

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Noise

White Noise

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Represent

Represent

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Vote

First Vote

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Imagine: John Lennon

Imagine: John Lennon

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Selfie: One Nation Shoots Itself

American Selfie: One Nation Shoots Itself

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Hombres

Bad Hombres

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ishtar

Ishtar

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Water Warriors

Water Warriors

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thelonious Monk: Straight, No Chaser

Thelonious Monk: Straight, No Chaser

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Softie

Softie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Changing Same

The Changing Same

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Driving While Black: Race, Space and Mobility in America

Driving While Black: Race, Space and Mobility in America

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pork Pie

Pork Pie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let the Good Times Roll

Let the Good Times Roll

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry