simon has logged 41 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wendy Wu: Homecoming Warrior

Wendy Wu: Homecoming Warrior

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
2019 NBA Champions: Toronto Raptors

2019 NBA Champions: Toronto Raptors

2019
×
Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
21
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry