emi has logged 203 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
02
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry