UserIsMad has logged 94 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doubt

Doubt

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
10
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry