• Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • Mephisto

    ★★★

  • Nine to Five

    ★★★★★

  • Superman II

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • Pepi, Luci, Bom

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • The Rose

  • Alien

    ★★★★★

  • Hair

    ★★★½

  • Superman

  • Halloween

    ★★★★

  • Watership Down

    ★★½

  • Dawn of the Dead

    ★★★½

  • Grease

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

  • One Sings, the Other Doesn't

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • News from Home

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★½

  • Rocky

  • Carrie

    ★★★★

  • The Pleasure of Love in Iran

  • The Omen

    ★★★★

  • All the President's Men

  • Taxi Driver

  • Daguerréotypes

    ★★★★½

  • Condition of Illusion

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★

  • Jaws

  • Tommy

  • Women Reply

    ★★★½

  • The Stepford Wives

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Enter the Dragon

    ★★★

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★½

  • Touki Bouki

    ★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • Sisters

    ★★★★★

  • Ben

    ★★½

  • Tales from the Crypt

    ★★

  • All the Colors of the Dark

    ★★★

  • Cabaret

  • Harold and Maude

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Willard

    ★★★½

  • The Aristocats

  • Hello, Dolly!

  • Lions Love

    ★★

  • Black Panthers

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Blow Up My Town

  • Romeo and Juliet

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Graduate

  • PlayTime

    ★★★

  • The Jungle Book

  • Uncle Yanco

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★

  • Elsa the Rose

    ★★★½

  • The Creatures

    ★★½

  • Batman

  • Black Girl

    ★★★★★

  • Le Bonheur

    ★★★★½

  • Salut les Cubains

    ★★★