nathaxnne wilhelmina has logged 383 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Trans List

The Trans List

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Elvira's Halloween Special

Elvira's Halloween Special

1986
×
Read the review Edit this entry  
01
The Occult Experience

The Occult Experience

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ernest Scared Stupid

Ernest Scared Stupid

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Elvira's MTV Halloween Party

Elvira's MTV Halloween Party

1984
×
Read the review Edit this entry  
31
The Midnight Hour

The Midnight Hour

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Waxwork II: Lost in Time

Waxwork II: Lost in Time

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Attack of the Blind Dead

Attack of the Blind Dead

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bloodstone: Subspecies II

Bloodstone: Subspecies II

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Satan's Blood

Satan's Blood

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Spirit Lake

Red Spirit Lake

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
And Soon the Darkness

And Soon the Darkness

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gorgoroth: Black Mass Krakow 2004

Gorgoroth: Black Mass Krakow 2004

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
God Seed: Live at Wacken

God Seed: Live at Wacken

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Appointment with Fear

Appointment with Fear

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Combat Tour Live: The Ultimate Revenge

Combat Tour Live: The Ultimate Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cataclysm

Cataclysm

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Jones

Mr. Jones

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Paul Lynde Halloween Special

The Paul Lynde Halloween Special

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Burning Moon

The Burning Moon

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Subspecies

Subspecies

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream of the Wolf

Scream of the Wolf

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Video Violence

Video Violence

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honeyspider

Honeyspider

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Witch

The Worst Witch

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Veerana

Veerana

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Mass

Black Mass

1928
×
Read the review Edit this entry  
04
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coven

Coven

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghoul School

Ghoul School

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Horror at 37,000 Feet

The Horror at 37,000 Feet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry