uforock has written 192 reviews for films during 2019.

  • Times and Winds

    Times and Winds

    ★★★½

    Among the four Reha Erdem I've seen, this is the one I like the most. Multiple characters here give him more wiggle rooms to use his excessive lyrical style on minimal narratives. It fares far less successful in Big Big World with only two leads as the focal point. The cycle of daily prayers also provide an analogy to the reluctant inheritance which these children soon has to take on. Sleeping children wish to remain asleep, the last thing they want is to become their father (and mother).

  • Shoot the Piano Player

    Shoot the Piano Player

    ★★★★

    The tones are all over the place, but Truffaut was able to sustain its varying pathos throughout even when it turns really dark (and sad). Sarris had the best quote , "... but I suspect that cinema, like water, obtains its flavor from its impurities. And what impurities there are in Shoot the Piano Player!"

  • Bad Genius

    Bad Genius

    ★★★½

    茱蒂蒙果然是泰版蒼井優

    Without a doubt, the most entertaining heist movie of the decade. And i even like the moralizing ending many people grumbled about. It shows how futile the class warfare is for the poor, and how trivial the capital is compared to other values in the grand scheme of things.

  • Demonlover

    Demonlover

    ★★★½

    Assayas took his Irma Vep obsession (and admiration for Cronenberg) to some really dark places – Lynchian nightmares. But as far as willful narrative ambiguity goes, Assayas still feels like a rational cousin to F.J. Ossang's radical punk poems. No doubt his (dream)logic must be telling him to bring "Diane" to Hellfire Club donning an Irma Vep latex suit.

    That said, I still like this movie a lot.

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★

    For a film concerning institutional violence, doesn't get more free than this.

  • The Chrysanthemum and the Guillotine

    The Chrysanthemum and the Guillotine

    ★★★★

    It's not on the level of best New Wave films, but still a fine historical piece on Taishō era. I also find it has some resemblances with Lav Diaz's A Lullaby to the Sorrowful Mystery, both structurally and thematically. The revolution in this period was as short-lived as Emperor Taishō himself. Socialism,feminism and other progressive movements were suppressed before having any chances to thrive. Nationalism and militarism would take over after the ending of this film. So, everything from women's…

  • It All Started at the End

    It All Started at the End

    ★★★★

    It's both a celebration of life – the vibrant retrospective of Caliwood movement and staring directly into deaths – from his friends' (Mayolo and Caicedo) to Ospina's own. In a way, this film became a less radical premeditation on mortality, almost the opposite to Andres Caicedo. Watching it now after Ospina's death, the film shows the tremendous legacy the entire Cali Group has left behind.

  • The Strange Love of Martha Ivers

    The Strange Love of Martha Ivers

    ★★★½

    Don't really like how Lizabeth Scott's Toni fizzles out in terms of character development, but down the stretch, the film did a great job keeping you guessing which pairs (Sam & Toni, Martha & Walter, Sam & Martha) would be the doomed couples in the end.

  • Flames

    Flames

    ★★★★

    Keep thinking which filmmaker does this film remind me of? Eugene Green, but the temperament is not quite alike. Anyway, the entire sequence pre- to post-Barbara calling the fire brigade is some filmmaking. Every gesture, gaze and movement is perfectly calibrated to great deadpan comedy effects. And Jim recounting his tragic past takes you through a rollercoaster.

  • Eega

    Eega

    ★★★½

    A fly single-handedly takes down an evil businessman and his corporation. A fantastic underdog (and anti-capitalist) story. Actually not by the fly himself, but with the help of his lover, a miniature artist, a really genius design by Rajamouli. The CGI set pieces in this film dwarf any Hollywood production on similar subjects. (Hindi version)

  • My Skin, Luminous

    My Skin, Luminous

    ★★★½

    Very similar to Fausto (Andrea Bussmann) in blurring the line between real and imagination. Here the tales more or less follow a central theme - water instead of diablos in Fausto. I do have to wonder, did these children know what they're doing during the filming?

  • The Vampires of Poverty

    The Vampires of Poverty

    ★★★★½

    "What would you say to those who make films?"
    "Around here they say the cow that shit the best films are Americans, right? And they been shitting for awhile now, not anymore. There are others who shit higher and better."

    Double bill with Zelimir Zilnik's Black Film, similar theme questioning ethics in filmmaking (especially the subject is the poor), and this film further touches upon this fundamental problem which stems from European and US institution like television and film festival.