uforock has logged 43 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hot Thrills and Warm Chills

Hot Thrills and Warm Chills

1967
×
Edit this entry  
29
Fifi Howls from Happiness

Fifi Howls from Happiness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maison du Bonheur

Maison du Bonheur

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Apprentice

The Apprentice

2008
×
★★
Edit this entry  
26
The Nest of the Cuckoo Birds

The Nest of the Cuckoo Birds

1965
×
★★
Edit this entry  
25
A German Youth

A German Youth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Electro-Pythagorus: A Portrait of Martin Bartlett

Electro-Pythagorus: A Portrait of Martin Bartlett

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Short Memory

Short Memory

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Surreal Estate

Surreal Estate

1976
×
★★½
Edit this entry  
21
Stonehead

Stonehead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
H Story

H Story

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love and Goodbye and Hawaii

Love and Goodbye and Hawaii

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Old Beast

Old Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dislocation Blues

Dislocation Blues

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Empty Hours

The Empty Hours

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Ley Lines

Ley Lines

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Second Game

The Second Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Prince of Nothingwood

The Prince of Nothingwood

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bright Nights

Bright Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wherever You Go, There We Are

Wherever You Go, There We Are

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
Edit this entry  
14
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lion Sleeps Tonight

The Lion Sleeps Tonight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
2/Duo

2/Duo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Seven Days… Seven Nights

Seven Days… Seven Nights

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
M/Other

M/Other

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yuki & Nina

Yuki & Nina

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Idols

Tokyo Idols

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
General Report II: The New Abduction of Europe

General Report II: The New Abduction of Europe

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spell Reel

Spell Reel

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
General Report

General Report

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Cloud Forest

The Cloud Forest

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Almost Heaven

Almost Heaven

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shinjuku Triad Society

Shinjuku Triad Society

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
At Ellen’s Age

At Ellen’s Age

2010
×
★★
Edit this entry  
04
Villegas

Villegas

2012
×
★½
Edit this entry  
03
Gringo on the Slum

Gringo on the Slum

2015
×
★★
Edit this entry  
03
The Towrope

The Towrope

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
Edit this entry