uforock has logged 295 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prayer

Prayer

2002
×
★★
Edit this entry  
31
Picture of Light

Picture of Light

1994
×
★★½
Edit this entry  
30
The Mouth

The Mouth

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cilaos

Cilaos

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Radio Mary

Radio Mary

2017
×
★★
Edit this entry  
24
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Grand Finale

Grand Finale

2015
×
Edit this entry  
23
Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Spiral Jetty

Spiral Jetty

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Radiant Life

A Radiant Life

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Dead or Alive: Final

Dead or Alive: Final

2002
×
★★
Edit this entry  
17
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Worm

Worm

2001
×
★★
Edit this entry  
16
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
En rachâchant

En rachâchant

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
On Tour

On Tour

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
I Cannot Tell You How I Feel

I Cannot Tell You How I Feel

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under Electric Clouds

Under Electric Clouds

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Sofia and the Stubborn Man

Sofia and the Stubborn Man

2012
×
★★
Edit this entry  
06
Restricted

Restricted

2000
×
★★½
Edit this entry  
05
The Screen Illusion

The Screen Illusion

2010
×
★★½
Edit this entry  
05
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Human Remains

Human Remains

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Waves '98

Waves '98

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Tightrope

The Tightrope

2009
×
★★½
Edit this entry  
02
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Smell of Burning Ants

The Smell of Burning Ants

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Hot Thrills and Warm Chills

Hot Thrills and Warm Chills

1967
×
Edit this entry  
29
Fifi Howls from Happiness

Fifi Howls from Happiness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maison du Bonheur

Maison du Bonheur

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Apprentice

The Apprentice

2008
×
★★
Edit this entry  
26
The Nest of the Cuckoo Birds

The Nest of the Cuckoo Birds

1965
×
★★
Edit this entry  
25
A German Youth

A German Youth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Electro-Pythagorus: A Portrait of Martin Bartlett

Electro-Pythagorus: A Portrait of Martin Bartlett

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Short Memory

Short Memory

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Surreal Estate

Surreal Estate

1976
×
★★½
Edit this entry  
21
Stonehead

Stonehead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
H Story

H Story

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love and Goodbye and Hawaii

Love and Goodbye and Hawaii

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Old Beast

Old Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dislocation Blues

Dislocation Blues

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Empty Hours

The Empty Hours

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Ley Lines

Ley Lines

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Second Game

The Second Game

2014
×
★★★
Edit this entry