Surya has logged 34 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Masala

Masala

2013
×
Edit this entry  
29
Legend

Legend

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hidden Face

The Hidden Face

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dictator

Dictator

2016
×
Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulk

Mulk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Main Prem Ki Diwani Hoon

Main Prem Ki Diwani Hoon

2003
×
½
Edit this entry  
19
Bell Bottom

Bell Bottom

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
JL50

JL50

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Dirty Carnival

A Dirty Carnival

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
New World

New World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maine Pyar Kiya

Maine Pyar Kiya

1989
×
★★½
Edit this entry  
14
The Outlaws

The Outlaws

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ek Niranjan

Ek Niranjan

2009
×
★½
Edit this entry  
11
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
English Vinglish

English Vinglish

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Thambi

Thambi

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Thambi

Thambi

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beeruva

Beeruva

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Orey Bujjiga

Orey Bujjiga

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Jakkanna

Jakkanna

2016
×
Edit this entry  
02
Nishabdham

Nishabdham

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry