Surya has logged 344 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baazigar

Baazigar

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tees Maar Khan

Tees Maar Khan

2010
×
Edit this entry  
29
Solo Brathuke So Better

Solo Brathuke So Better

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Desi Boyz

Desi Boyz

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Singh Is Bliing

Singh Is Bliing

2015
×
½
Edit this entry  
24
Power

Power

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Money Money

Money Money

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Money

Money

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colour Photo

Colour Photo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bhale Dongalu

Bhale Dongalu

2008
×
Edit this entry  
17
Akhil

Akhil

2015
×
½
Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
O Chinadaana

O Chinadaana

2002
×
★★½
Edit this entry  
14
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll

Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pichaikkaran

Pichaikkaran

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gaganam

Gaganam

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Tamasha

Tamasha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Naanna Nenu Naa Boyfriends

Naanna Nenu Naa Boyfriends

2016
×
½
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raavanan

Raavanan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sukumarudu

Sukumarudu

2013
×
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Simha

Simha

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Andhaghaaram

Andhaghaaram

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Samar

Samar

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kalisundham Raa

Kalisundham Raa

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kalisundam Raa

Kalisundam Raa

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Middle Class Melodies

Middle Class Melodies

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nenunnanu

Nenunnanu

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Idiot

Idiot

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Surya Vs Surya

Surya Vs Surya

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Vikram Vedha

Vikram Vedha

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry