スパゲ ben has logged 461 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Come and Go

Come and Go

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Making of Fanny and Alexander

The Making of Fanny and Alexander

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
Evenings on a Farm near Dikanka

Evenings on a Farm near Dikanka

1961
×
★★½
Edit this entry  
20
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bell Diamond

Bell Diamond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Read the review Edit this entry  
18
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Silence

Silence

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crac

Crac

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lights

Lights

1966
×
★★★
Edit this entry  
17
Ursa Minor Blue

Ursa Minor Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
Edit this entry  
15
A Bitter Message of Hopeless Grief

A Bitter Message of Hopeless Grief

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spook Sport

Spook Sport

1940
×
★★★
Edit this entry  
14
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Face Like a Frog

Face Like a Frog

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invasion of Thunderbolt Pagoda

The Invasion of Thunderbolt Pagoda

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fugue

Fugue

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
A Fire in My Belly

A Fire in My Belly

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Warrendale

Warrendale

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Married Couple

A Married Couple

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ants

Ants

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Epic Movie

Epic Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
08
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
YA PRIVATE SKY

YA PRIVATE SKY

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Midnight Parasites

The Midnight Parasites

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Harpy

Harpy

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry