Travis has logged 108 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Haraamkhor

Haraamkhor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jean Cocteau Addresses the Year 2000

Jean Cocteau Addresses the Year 2000

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jeremiah Tower: The Last Magnificent

Jeremiah Tower: The Last Magnificent

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Stitches

Stitches

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hyde Park Corner

Hyde Park Corner

1896
×
★★★★
Edit this entry  
04
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry