troyp1820 has logged 110 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ernest Scared Stupid

Ernest Scared Stupid

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
28
10/31 Part 2

10/31 Part 2

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The 50 Best Horror Movies You've Never Seen

The 50 Best Horror Movies You've Never Seen

2014
×
★½
Edit this entry  
27
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★½
Edit this entry  
26
Them!

Them!

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
★★½
Edit this entry  
26
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Whimsical Illusions

Whimsical Illusions

1909
×
★★★
Edit this entry  
26
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Great Big Bunch of You

A Great Big Bunch of You

1932
×
★★
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
Boston Quackie

Boston Quackie

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
The Up-Standing Sitter

The Up-Standing Sitter

1948
×
★★★
Edit this entry  
25
Barbary-Coast Bunny

Barbary-Coast Bunny

1956
×
★★★½
Edit this entry  
25
Robot Rabbit

Robot Rabbit

1953
×
★★★½
Edit this entry  
25
Big Top Bunny

Big Top Bunny

1951
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dog Pounded

Dog Pounded

1954
×
★★½
Edit this entry  
25
Tweetie Pie

Tweetie Pie

1947
×
★★½
Edit this entry  
25
Mouse and Garden

Mouse and Garden

1960
×
★★★
Edit this entry  
25
Soup or Sonic

Soup or Sonic

1980
×
★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Nun

The Nun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Creeps

Creeps

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Edit this entry  
21
Halloween: 25 Years of Terror

Halloween: 25 Years of Terror

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spooks!

Spooks!

1953
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blunder Boys

Blunder Boys

1955
×
★★★
Edit this entry  
20
Dizzy Doctors

Dizzy Doctors

1937
×
★★★★
Edit this entry  
20
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★
Edit this entry  
19
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

1906
×
★★★★
Edit this entry  
19
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Edit this entry  
18
I Wish I Had Wings

I Wish I Had Wings

1932
×
★★
Edit this entry  
18
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★
Edit this entry