troyp1820 has logged 87 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★
Edit this entry  
31
Porky's 3: Revenge

Porky's 3: Revenge

1985
×
★★
Edit this entry  
31
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Love Me or Leave Me

Love Me or Leave Me

1955
×
★★★
Edit this entry  
30
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★½
Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Arch of Triumph

Arch of Triumph

1948
×
★★½
Edit this entry  
29
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★★½
Edit this entry  
29
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The 300 Spartans

The 300 Spartans

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
Going to Blazes!

Going to Blazes!

1948
×
★★½
Edit this entry  
28
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Natural

The Natural

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
An American Dream

An American Dream

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
The Chase

The Chase

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Grizzly II: Revenge

Grizzly II: Revenge

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Bad Men of Missouri

Bad Men of Missouri

1941
×
★★★
Edit this entry  
24
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
Blended

Blended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Nutty Professor II: The Klumps

Nutty Professor II: The Klumps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Money Talks

Money Talks

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Aftermath

Aftermath

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Warning Sign

Warning Sign

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Teeth

Teeth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry