Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pixie

Pixie

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Curious George

Curious George

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry