Trevor Scholl has logged 280 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Happening

The Happening

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Splatter: Naked Blood

Splatter: Naked Blood

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ali G - In da USAiii

Ali G - In da USAiii

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry