treadyster has logged 118 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
Read the review Edit this entry  
19
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Afonya

Afonya

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ballad of a Workman

Ballad of a Workman

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Joys, Small Sorrows

Big Joys, Small Sorrows

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apparition

Apparition

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ticket to Jerusalem

Ticket to Jerusalem

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
White Elephant

White Elephant

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hands Up!

Hands Up!

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beyond

The Beyond

1981
×
Read the review Edit this entry