Tilman has logged 78 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anonymous

Anonymous

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry